Eiropas piekļūstamības direktīva
EAA ir Eiropas Savienības direktīva, vērsta uz produktu un pakalpojumu nodrošināšanu personām ar invaliditāti visās dalībvalstīs. Šīs standartizācijas mērķis ir novērst šķēršļus, ko rada atšķirīgie valstu regulējumi, vienkāršojot uzņēmumiem iespēju nodrošināt digitālo produktu un pakalpojumu pieejamību. Tas attiecas uz vairākām nozarēm, tostarp:
- Digitālie produkti: Datori, viedtālruņi, bankomāti, biļešu pārdošanas un reģistrācijas automāti, maksājumu termināļi, e-grāmatas;
- Transporta pakalpojumi: Sabiedriskā transporta tīmekļa vietnes un mobilās ierīces;
- Tiešsaistes bankas pakalpojumi;
- E-komercija: Tīmekļa vietnes un lietotnes iepirkšanai tiešsaistē;
- Pašapkalpošanās kioski;
- Audiovizuālo mediju pakalpojumi, piemēram, video straumēšana;
- Neatliekamās palīdzības dienesti un zvanu centri.
Galvenās mājaslapu piekļūstamības vadlīnijas
Panākt pilnīgu atbilstību piekļūstamības standartiem ir nepārtraukts process. Lai mājaslapas būtu pieejamas visiem, tām jāatbilst noteiktiem standartiem. Galvenās prasībām ietver:
- Produktiem un pakalpojumiem jābūt aprīkotiem ar viegli uztveramu informāciju par to funkcionalitāti un piekļūstamības iespējām;
- Audio un video saturam jābūt nodrošinātam ar subtitriem, transkripcijām vai alternatīviem formātiem;
- Informācijas saturam jābūt pieejamam dažādos teksta formātos, kas ļauj radīt alternatīvus palīgformātus;
- Tīmekļa vietnes dizainam jābūt regulējamam, piemēram, teksta lielums, krāsas, atstarpes starp burtiem un rindkopām;
- Tīmekļa vietnei jābūt pilnībā lietojamai, izmantojot tikai tastatūras navigāciju;
- Produktiem un pakalpojumiem jābūt izstrādātiem tā, lai tie bez sarežģījumiem darbotos ar palīgtehnoloģijām.
Uzzini par izņēmumiem
EEA attiecas ne tikai uz publiskā sektora organizācijām, bet arī uz privātiem uzņēmumiem, kas piedāvā digitālos pakalpojumus patērētājiem ES. Lai gan šie standarti skar lielāko daļu uzņēmumu, ir paredzēti arī izņēmumi. Tie ietver:
- Uzņēmumi, kuros ir mazāk nekā 10 darbinieki un kuru gada ieņēmumi nepārsniedz 2 miljonus eiro;
- B2B pakalpojumi un produkti, kas paredzēti tikai uzņēmumiem nevis patērētājiem;
- Tīmekļa vietnes un rīki, ko izmanto tikai darbinieki, bez publiskas piekļuves;
- Biroja datņu formāti, kas publicēti līdz 2025. gada 28. jūnijam;
- Tiešsaistes kartes, ja būtiska informācija ir pieejama citos formātos;
- Arhivēts saturs, kas netiks atjaunots pēc 2025. gada 28. jūnija;
- Trešo pušu saturs, kuru organizācija nav finansējusi, izstrādājusi vai kontrolējusi, kuram jānodrošina atbilstība.
Neatbilstības sekas uzņēmumiem
Piekļūstamības standartu neievērošana var radīt būtiskas sekas uzņēmumiem un privātpersonām. Sankcijas ietver naudas sodus, brīvības atņemšanu atkarībā no pārkāpuma smaguma pakāpes, kā arī tiesību aizsardzības iestāžu veiktās tiesiskās darbības atsevišķās ES valstīs. Tāpat arī tirgus uzraudzības iestādēm ir tiesības piemērot pagaidu ierobežojumus, piemēram, ierobežojot neatbilstoša produkta izplatīšanu.
Uzņēmumi, kas līdz 2025. gada 28. jūnijam neveiks nepieciešamās pārmaiņas, riskē tikt izslēgti no potenciālajiem tirgiem, sastapties ar sabiedrības neapmierinātību un nonākt nelabvēlīgā situācijā salīdzinājumā ar konkurentiem, kuri par prioritāti izvirza plašu piekļūstamību. Tas savukārt var negatīvi ietekmēt reputāciju, kā arī radīt būtiskus zaudējumus.
Papildu ieguvumi, nodrošinot atbilstību
Digitālās piekļuves nodrošināšana sniedz daudzpusīgas priekšrocības, kas pārsniedz tikai regulatīvo prasību izpildi. Tā uzlabo efektivitāti un samazina manuālo iejaukšanos, taupot vērtīgus resursus, kā arī laiku. Papildus tam tā veicina klientu lojalitāti, stiprinot uzticību un apmierinātību dažādu auditoriju vidū. Turklāt šāda iniciatīva atspoguļo uzņēmuma apņemšanos veicināt korporatīvo sociālo atbildību, veidojot saskaņotību ar ilgtspējības mērķiem. EAA ir būtisks pavērsiena punkts vienlīdzīgākas un iekļaujošākas digitālās vides radīšanā.
Nobeigumā…
Invalīdu kopiena ir lielākā minoritāšu grupa pasaulē, kurā ietilpst vairāk nekā 1,3 miljardi cilvēku. Atbilstības nodrošināšana ne tikai palīdzēs izvairīties no soda sankcijām, bet arī radīs iekļaujošu lietotāju pieredzi. Lai gan tas var šķist kā izaicinājums, tas spēj pavērt jaunas un nozīmīgas izaugsmes iespējas. Termiņam tuvojoties, ir laiks apgūt EAA prasības un sagatavoties nepieciešamajiem pielāgojumiem.
Jaunākā mājaslapa, kurā MOVE komanda ir iestrādājusi pilnu piekļūstamības funkcionalitāti: https://etwinning.lv/